úterý 14. července 2015

Gamestylus apk update (v1.3)


EN: We released a new version of GameStylus apk (1.3) today, which is available for download on our website. We recommend this upgrade to everyone! How to do it? This is the easiest way: Uninstall the currently installed GameStylus apk and then go - in your web browser - to GameStylus.com - section playing / downloading games - and try to download any game. You will see a download page where you can download the GameStylus application. Download and install it. Just beware - when you upgrade the app this way (uninstallation + installation) all data of the old version of the GameStylus app are erased.

What has changed: Since a growing number of people are developing games in the GameStylus system (although first completely finished games are yet to come) - and faster than we expected, we had to adjust our editor and the application to easily cope with it. You don't need to hurry with this upgrade, we assume that even the old version will handle everything without problems for at least next 6 months. But we like to be ready :). This upgrade does not apply to any previously published games.


CZ: Dnes jsme zveřejnili novou verzi aplikace GameStylus (1.3), která je ke stažení na našich stránkách. Všem doporučujeme upgrade! Jak na to? Nejsnáze tak, že odinstalujete aktuálně nainstalovanou aplikaci GameStylus a poté přejdete ve webovém prohlížeči na stránky GameStylus.com - sekce hraní/stahování her a zkusíte si stáhnout libovolnou hru. Nabídne se vám stránka s downloadem aplikace GameStylus. Stáhněte si ji a nainstalujte. Jen pozor - při tomto způsobu upgradu aplikace (deinstalace + instalace) se smažou všechna data staré verze aplikace GameStylus.

A co se vlastně mění: Protože roste počet vámi vyvíjených her v systému GameStylus (i když na první zcela dokončené hry zatím čekáme), a to rychleji, než jsme čekali, museli jsme upravit editor i aplikaci, aby si s tím snadno poradily. S upgradem není třeba spěchat, předpokládáme, že i stará verze bude vše bez problémů zvládat ještě nejméně 6 měsíců. Ale raději jsme připraveni :). Již vydaných hotových her se tento upgrade nijak netýká.

Žádné komentáře:

Okomentovat